Hayatı yeniden başlatmak üzerine bir hikaye

Hayatı yeniden başlatmak üzerine bir hikaye

İnsanlarda birşeyi farkettim, hayatın zorlukları karşısında her zaman pes eden taraf oluyoruz.  Bu zorlukları aşmak için çabalamak yerine sürekli bahaneler üretiyor daha sonra da kendimizi hayattan iyice soğutuyoruz. Gelin size basit ama güzel bir hikayeden bahsedeyim. 

Kartal, kuş türleri içinde en uzun yaşayanıdır, 70 yıl kadar yaşayan kartallar olabilir. Fakat bu yaşa ulaşmak için, 40 yaşındayken çok ciddi ve zor bir karar vermek zorundadır. Kartalın yaşı 40’a vardığında pençeleri sertleşir, esnekliğini yitirir ve bu nedenle de beslenmesini sağladığı avlarını kavrayıp tutamaz duruma gelir. Gagası uzar ve göğsüne doğru kıvrılır. Kanatları yaşlanır ve ağırlaşır. Tüyleri kartlaşır ve kalınlaşır.

Artık kartalın uçması iyice zorlaşmıştır.

Dolayısıyla kartal burada iki seçimden birini yapmak zorundadır.

Ya ölümü seçecektir ya da yeniden doğuşun acılı ve zorlu sürecine katlanacaktır. Bu yeniden doğuş süreci beş ay kadar sürecektir. Bu yönde karar verirse kartal bir dağın tepesine uçar ve orada bir kaya duvarda, artık uçmasına gerek olmayan bir yerde, yuvasında kalır. Bu yeri bulduktan sonra kartal gagasını sert bir şekilde kayaya vurmaya başlar. En sonunda kartalın gagası yerinden sökülür ve düşer. Kartal bir süre yeni gagasının çıkmasını bekler. Gagası çıktıktan sonra bu yeni gaga ile pençelerini yerinden söker çıkarır. Yeni pençeleri çıkınca kartal bu kez eski kartlaşmış tüylerini yolmaya başlar. 5 ay sonra kartal, kendisine 20 yıl veya daha uzun süreli bir yaşam bağışlayan meşhur yeniden doğuş uçuşunu yapmaya hazır duruma gelir.

Oldukça güzel bir hikaye değil mi? Bize güç ve enerji veriyor, hayata bağlılığımızı ve inancımızı arttırıyor. Her zaman işlerimiz yolunda gitmeyebilir, ailevi sorunlar yaşayabiliriz, sevgilimiz bizi terk edebilir yada sürekli mutlu olamayız. Ama yaşamak ve var olmak için çabalamamız gerekiyor, çünkü bu bizim doğamızda var..